Rolety zaciemniające

ROLETY

TRANSPARENTNE I ZACIEMNIAJĄCE

Jednym z głównych kryteriów doboru rolet wewnętrznych jest regulacja natężenia światła. Do wyboru są dwa podstawowe rodzaje rolet: transparentne i zaciemniające. Pierwsze z nich tylko do pewnego stopnia zatrzymują światło. Stanowią osłonę gwarantującą prywatność i dyskrecję, a ponadto ograniczają nagrzewanie pomieszczeń. Nie zapewniają jednak stuprocentowej ochrony przed promieniowaniem. Sprawdzają się przede wszystkim w pokojach, w których przebywamy w ciągu dnia: w salonie, kuchni, jadalni oraz pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, gdzie częściowe zaciemnienie wnętrza zapewniają m.in. drzewa i inne elementy infrastruktury.

Gdy chcemy uzyskać niemal całkowitą ciemność powinniśmy zdecydować się na rolety zaciemniające. Charakteryzują się one najwyższym stopniem zaciemnienia. Tego rodzaju rolety najlepiej stosować w pokojach, w których rzadko przebywamy w ciągu dnia. Polecane są też do pomieszczeń na wyższych kondygnacjach.

Gdy chcemy zabezpieczyć wnętrze przed nagrzewaniem najlepiej zastosować roletę zaciemniającą, pokrytą specjalną srebrną powłoką, odbijającą promienie UV.

Ciekawym rozwiązaniem, będącym połączeniem rolet transparentnych i zaciemniających są rolety typu dzień i noc. Tworzą je osłony zbudowane z tkaniny ułożonej naprzemiennie, w poziome pasy. Rozwiązanie to daje możliwość pełnej kontroli ilości światła wpadającego do wnętrza – od częściowego do całkowitego zaciemnienia.