Rolety zewnętrzne

ROLETY

ZEWNĘTRZNE

Ciepło zimą, chłodniej latem

Rolety idealnie sprawdzą się w okresie zimowym, ponieważ skutecznie chronią przed utratą ciepła z pomieszczenia, a zarazem stanowią barierę dla przepływu zimna z zewnątrz. Dzieje się tak, gdyż powstaje poduszka powietrzna pomiędzy oknem a spuszczoną roletą. W przypadku rolet wypełnionych pianką poliuretanową oszczędności mogą wynieść nawet 30-40%, więc zysk w skali roku okazuje się całkiem spory, co odczuje się w rachunkach za ogrzewanie.

Również w miesiące letnie rolety spełniają ważne zadanie. Kiedy na zewnątrz panują nieznośne upały, to spuszczenie rolet zewnętrznych pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o kilka stopni gdzie przy temperaturze 35°C roleta z pianką poliuretanową i grubością pancerza 7,5 mm daje odpocząć od upału, wówczas we wnętrzu będzie 25-26°C, a tym samym nie potrzeba dodatkowych i dużo większych wydatków na klimatyzację.

Osłona stolarki okiennej

Rolety chronią również okna przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, jak opady i silnie działające promieniowanie ultrafioletowe, które negatywnie wpływają na strukturę stolarki okiennej, zwłaszcza drewnianej. Z kolei ramy z PVC są dość wrażliwe na zmienne temperatury i mocne nagrzewanie. Dzięki roletom znacznie wydłuża się trwałość skrzydeł okiennych.

Regulacja dostępu światła

Niekiedy w ciągu dnia bywa potrzebne zaciemnienie, np. w czasie drzemki albo przy oglądaniu telewizji, a dzięki roletom zewnętrznym jest to możliwe. Eliminacja szkodliwego działania promieniowania UV na elementy wyposażenia mieszkania także jest niezwykle istotna.

Pod wpływem słońca blakną przecież kolory farb na ścianach oraz płowieją obicia mebli.

Dobra izolacja akustyczna

Przy spuszczonych roletach poziom dźwięków w pomieszczeniach może się obniżyć o mniej więcej 6-14 decybeli, więc rolety zdecydowanie chronią przed hałasem.

Wentylacja

W tym przypadku sprawdzają się rolety z listwami posiadającymi specjalne perforacje, czyli otwory wentylacyjne. Taka roleta osłania pomieszczenia przed silnymi podmuchami wiatru i przeciągami, można ją wykorzystać do wietrzenia pomieszczeń poprzez zsunięcie pancerza.

Ciekawym rozwiązaniem jest również model zintegrowany z moskitierą. W takiej sytuacji można intensywnie wietrzyć poprzez podniesienie rolety bez obaw o dostanie się do domu dokuczliwych owadów.

Bezpieczeństwo

Materiały wykorzystywane w produkcji rolet zewnętrznych charakteryzują się dużą odpornością na uderzenia, więc stanowią odpowiednią ochronę przed aktami wandalizmu.

Jeżeli szczególnie zależy nam na walorach antywłamaniowych, to należy przyjrzeć się roletom mającym symbole RC, które informują o skuteczności odstraszania nieproszonych gości. Owszem, są wykonane z jeszcze bardziej solidnych materiałów i mają dodatkowe zabezpieczenia, ale ich cena okazuje się za wysoka dla przeciętnego konsumenta bo wydatek na roletę antywłamaniową jest przynajmniej cztery razy wyższy w porównaniu z roletami standardowymi.